NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Jak pečovat o zahradní nábytek?

Aktualizováno 30. dubna 2024

Když nás při prvních jarních dnech vytáhnou první teplé sluneční paprsky na terasu nebo na zahradu, chceme, aby náš zahradní nábytek byl v perfektní kondici a my jej mohli ihned začít používat. V následujícím článku vám prozradíme, co dělat, aby byl nábytek stále jako nový!

osetreni_dreva

Sestavení zahradního nábytku

Zahradní nábytek, který v Teximu prodáváme, je dodáván v rozebraném stavu a zabalený do kartónových krabic. Součástí dodávky je potřebný spojovací materiál, kování, imbusový nebo stranový klíč a jednoduchý montážní návod. Polohovatelná křesla jsou dodávána již smontována ve složeném stavu.

Při montáži nábytku postupujte dle obrazového návodu k sestavení a dejte pozor, abyste správně dotáhli všechny spoje. Ty je třeba i potom pravidelně kontrolovat a dotahovat. 

Jak pečovat o zahradní nábytek z umělého ratanu?

Zahradní ratanový nábytek v sobě snoubí eleganci dřeva a odolnost plastu. Díky snadné údržbě a dlouhé životnosti se nábytek z umělého ratanu řadí mezi nejoblíbenější typy zahradního nábytku. Na rozdíl od pravého ratanu snese ten umělý i trošku hrubší zacházení.

Pro očištění od nánosu prachu, pylu nebo zimních pavučin použijte hadr nebo houbičku a vodu se saponátem. Hodit by se vám mohl i kartáček, ale používejte pouze ten s nylonovými vlákny, nikdy ne drátěnku! A ačkoli vás možná láká možnost vzít na údržbu nábytku z ratanu vysokotlaký čistič, raději se mu vyhněte. Plastové pruhy by pod velkým tlakem mohly popraskat a nábytek byste si znehodnotili.

U ratanových gaučů a sedaček nezapomeňte také na pravidelnou údržbu polstrů.

Jak pečovat o zahradní nábytek z plastu?

Plastový zahradní nábytek je oblíbený zejména díky nízké ceně a snadné údržbě. I tady vám stejně jako u umělého ratanu postačí kbelík s vodou s prostředkem na nádobí a houbička nebo smetáček. Údržbu můžete provádět před zahájením sezóny, ale i kdykoliv jindy, když je zrovna potřeba. Voda nábytku nijak neškodí.

Nepoužívejte k očištění nábytku hrubý kartáč, ani přípravky s abrazivním účinkem, plast by se mohl snadno poškrábat.

Pozor si dejte na vysoké a nízké teploty. Kvůli nim může nábytek rychleji degradovat a křehnout!

Jak pečovat o kovový zahradní nábytek?

Kovový nábytek na zahradu je bytelný, vypadá skvěle a jeho údržba není zas tak složitá, jak byste si možná mohli myslet.

Nejčastěji můžete mít zahradní nábytek z ušlechtilé oceli, zahradní nábytek z hliníku nebo můžete pořídit nábytek z odolné slitiny oceli, hliníku a nerezu.

Každý z těchto materiálů má svá specifika.

  • Nábytek z hliníku

Výhodou hliníku je jednoznačně jeho nízká hmotnost, díky čemuž můžete nábytek přenášet, kam zrovna potřebujete a moc se nenadřete. Hliníkové konstrukce se také ani pod prudkým sluncem nerozpálí tak, že by se na nich nedalo sedět. I to je u zahradního nábytku důležité. Do karet hraje hliníku také velmi snadná údržba - stačí hadřík, jarová voda a nečistoty jsou ty tam. Na rozdíl od oceli se u hliníkového nábytku nemusíte obávat reznutí. Může být venku celoročně a nijak mu to neublíží.

  • Ocelový zahradní nábytek

U ocelového zahradního nábytku doporučujeme čistit jej za pomoci navlhčené houbičky a pravidelně kontrolovat, zda se někde neobjeví známky počínající rzi. Pokud na rezavou mapu narazíte, je potřeba začít jednat. Na ty menší vám postačí brusný papír, u větších skvrn doporučujeme využít speciálního odstraňovače rzi. Poté postižené místo natřete barvou na kov nebo bezbarvým lakem.

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Dřevěný zahradní nábytek je krásný, ale co se týče jeho údržby, je zdaleka nejnáročnější. Dřevo vlivem vnějších vlivů vysychá a to ovlivňuje nejen jeho vzhled, ale i funkčnost. Při správné péči se ale popraskání, trouchnivění nebo hniloby bát nemusíte.

Ještě předtím, než si začnete svůj nový zahradní nábytek ze dřeva na zahradě užívat, byste jej měli ošetřit postřikem proti dřevokaznému hmyzu a plísním a určitě se na místě také ošetření přípravkem zmírňujícím negativní účinky povětrnostních vlivů

Zahradní nábytek z masivu se doporučuje natírat 2 - 3 x ročně olejem na dřevo. Ten blokuje UV záření, uzavírá póry ve dřevě před vniknutím vlhkosti a udržuje dřevo odolné a v perfektním stavu.

Pro uchování původní barvy a fyzikálních vlastností dřeva nábytku je nezbytné dřevo pravidelně ošetřovat speciálními čistícími a ošetřujícími přípravky, které jsou k tomu účelu určeny. Změnám vlastností dřeva lze předcházet i ošetřením pomocí teakového oleje, který je určen na ošetřování dřevěného zahradního nábytku.

Před ošetřením teakovým olejem je třeba nábytek řádně vyčistit a nechat oschnout. Olej roztírejte až do úplného nasycení, kdy dřevo již dále olej nevsakuje. Pak přebytečný olej setřete hadrem, aby nedošlo k znečištění oděvu a lepkavému povrchu. Četnost opakování nátěrů závisí na umístění a intenzitě způsobu používání nábytku. Doporučujeme ošetření minimálně 2-3x během sezóny nebo vícekrát, dle konkrétního způsobu umístění, používání, atd. Obecně platí, že nátěr nábytku speciálním ošetřujícím prostředkem nebo teakovým olejem je třeba aplikovat pravidelně, a to dříve než dojde k porušení ochranné vrstvy. První nátěr doručujeme provést ještě před prvním použitím nábytku.

Olej vybírejte podle typu dřeva, ze kterého je zahradní nábytek vyrobený. Pro většinu evropských i tropických dřev se hodí olej na dřevěný nábytek CARLSON. Pro zahradní nábytek z teakového dřeva doporučujeme použít speciální teakový olej. Ten nejenže dřevu navrací pružnost a odolnost, ale také podtrhuje jeho výraznou tmavou barvu. Svůj speciální eukalyptový nátěr vyžaduje i zahradní nábytek z eukalyptu.

Co se čištění dřevěného nábytku týče, vhodné je použít speciální čisticí přípravek na dřevěný venkovní nábytek, který na dřevu nezanechá fleky, ani nenaruší olejovou vrstvu. Kromě toho, že odstraní stopy po mastnotě, prachu, pylech nebo sazích, dřevo udržuje ve formě a přispívá k jeho delší životnosti.

Další tipy k používání zahradního nábytku

Všechen zahradní nábytek je konstruován tak, aby při správné péči a způsobu používání odolával běžným venkovním podmínkám v našem klimatickém pásmu.

Nábytek neumisťujte do příliš suchého prostředí a chraňte jej před trvalým stykem s vodou a nadměrnou vlhkostí. Při výrazné změně vlhkosti dřeva dochází k vysychání, nebo naopak nadměrné hydrataci dřeva. V důsledku toho může docházet k tvarovým změnám a dále k poškození popraskáním, kroucením popřípadě porušení povrchové úpravy a barevným změnám dřeva. (Pro informaci uvádíme, že nábytek umístěný ve venkovním prostředí v našem podnebním pásu si zachovává váženou vlhkost dřeva 17 +/-2%).

Poškození vzniklé extrémními změnami vlhkosti nemůže být předmětem reklamace.

Dále je nábytek konstruován tak, aby byl bezpečný při běžném způsobu používání, pro který byl navržen a vyroben. Jakékoli jiné než obvyklé použití tj. především opírání se o sklápěcí křesílka, stání na stole, přemisťování obsazeného lehátka apod. být příčinou nebezpečí vážného zranění.

Jak na čištění polstrů na zahradním nábytku?

Polstrování na zahradním nábytku si také zaslouží důkladnou péči. Rozhodně je rozumné schovat podsedáky i čalounění sedaček či lehátek před každým deštěm. Vodou nacucané polstrování dlouho schne a navíc vám může snadno zplesnivět.

Pratelné polstry ze zahradního nábytku vždy po sezóně sundejte a do pračky vhoďte pouze svrchní povlak. 

Pokud jsou polstry na zahradní nábytek nebo podsedáky na stohovatelná křesla vyrobené z omyvatelného materiálu, měla by vám pro jejich údržbu stačit houbička nebo hadřík se saponátem.

Myslete také na to, že pokud necháte látkové čalounění příliš dlouho na přímém slunci, mohou vám na něm vyblednout barvy. To sice na funkci nemá žádný vliv, ale estetiku zahrady či terasy by to narušit mohlo. Raději polstrování ukliďte, pokud jej naplánujete déle používat.

Uskladnění zahradního nábytku

To, v jakém stavu nábytek přečká zimu, záleží na tom, jakou mu věnujeme péči a také na správném uskladnění zahradního nábytku. Náchylný na prudké změny teplot je především nábytek z plastu a z umělého ratanu. Patří proto na zimu vždy pod střechu a ideálně někam, kde je nad nulou.

Sklep, kůlna, garáž či dílna jsou ideální místa, když před zimou řešíte otázku „Kam s ním?”. Jestliže podobné prostory k dispozici nemáte, možná máte zastřešený altán nebo terasu, kde nábytek bez větších obtíží až do jara přečká. Rozhodně ale doporučujeme pořídit plachtu nebo obal na zahradní nábytek, které jej ochrání před rozmary počasí.

Jestliže svůj zahradní nábytek máte umístěný ve volném prostoru a nemáte možnost jej uložit pod střechu, přeneste nábytek někam do závětří a také pro jeho zakrytí využijte plachtu na zahradní nábytek. Ideální je plac, kde nábytek nebude na holé zemi, nebo aspoň na dlaždicích či  paletě, aby od země nevzlínala voda.

Plachtu umístěte pár centimetrů nad zem, aby se pod ní nedržela vlhkost a vzduch mohl volně proudit.

Nábytek nadměrně nevystavujte povětrnostním vlivům, zvláště pokud jej nepoužíváte. Pokud nábytek delší dobu nepoužíváte (např. v zimním období), očistěte jej, nechte důkladně oschnout a natřete teakovým olejem. Nábytek skladujte v krytých nevytápěných prostorách s relativní vlhkostí vzduchu odpovídající venkovnímu prostředí, tzn. cca. 80% při 5oC. Nábytek nikdy neskladujte v příliš suchých vytápěných místnostech, může tak dojít k jeho poškození v souvislosti s výše zmíněným vysycháním dřeva. Skladováním v doporučených podmínkách zajistíte optimální váženou vlhkost dřeva nábytku 17 +/-2%.

Uložení zahradního nábytku si naplánujte na období, kdy už je jasné, že ho nebudete využívat, ale ještě jsou stále dobré klimatické podmínky na to, abyste mohli provést posezónní nátěr na další ošetření. Kromě očištění a napuštění olejem je vhodné také zkontrolovat dotažení všech šroubů na nábytku a promazat spoje.

Druhý nátěr proveďte pak proveďte na jaře po odplachtování společně s běžnou údržbou.

Údržba kování

Použité nábytkové kování nevyžaduje zvláštní údržbu. Pravidelně kontrolujte dotažení všech spojů, vždy na začátku sezóny a pak průběžně během roku. Je důležité vědět, že zvýšená vůle ve spojích způsobuje nadměrné namáhání některých dílů a může vést až k poškození nábytku!

Upozornění: Prodejce neodpovídá za případné vady nábytku vzniklé v důsledku nedodržování tohoto návodu k použití a údržbě.

Máte pochyby o tom, zda jste péči o nábytek provedli správně? Rádi vám s výběrem nábytku i s péčí o něj poradíme, stačí nám napsat na info@zahradni-dreveny-nabytek.cz nebo zavolejte na telefon 773 770 941.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více