NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Jak vyčistit polstry nebo podsedáky

Pořídili jste si zahradní nábytek a nevíte, jak se starat o polstry, polštáře a podsedáky? Doporučujeme vyhnout se experimentům, drastickým metodám čištění chemikáliemi a Savem, přílišnému drhnutí nebo jiným velmi nešetrným způsobům. Držte se vždy pracích symbolů a doporučení výrobce, které jsou na štítku polstrů a podsedáků. Důležité je vědět, z jakého materiálu je váš polstr vyrobený.

Výplňový materiál z molitanu

Mezi nejméně stabilní výplňové materiály se řadí drcený molitan, někdy uváděný jako drť, drcená polyuretanová pěna, houbičková výplň či řezaná houbička. Kousky molitanů jsou znatelné na dotek a výplň se postupně rozpadá. Polštáře i sedáky jsou méně pohodlné, poměrně tuhé a nedají se moc načechrat. Výplň se po vyprání navíc sesouvá do jednoho místa a tvar polstrů se deformuje. Výhodou je však nízká cena výrobků. 

Výplňové směsi

Do polstrů na zahradní židle, křesla, lehátka a do podušek na houpačky se jako výplň používají i směsi. Polyesterová a polyuretanová směs tvořená vlákny a kousky drceného molitanu dovoluje snadno docílit většího objemu. Směs se chová podobně jako samotný drcený molitan a je doporučována pro použití do výrobků, kde se neklade tak velký důraz na komfort a pohodlí. Cena výrobku je jen o něco málo vyšší, než je tomu u samotné molitanové drtě.

Výplňová polyesterová vlákna

Nejlépe osvědčená jsou polyesterová vlákna. Jedná se o materiál, který je tvarově stálý a má skvělé regenerační vlastnosti. Polstry, podušky, polštáře, sedáky a podsedáky si i při každodenním používání drží svoji pevnost a nadýchanost a jsou velice pohodlné. Výplň z polyesterových vláken se také mnohem snadněji pere. Po vyprání vlákna lépe a rychle schnou a jsou méně náchylné na plísně. Polstry se po vyprání nedeformují, výplň se nerozpadá ani nesesouvá. Za kvalitu si mírně připlatíte.

Povrchový materiál polstrů a podsedků z bavlny

V případě, že máte polstry a sedáky vyrobené z bavlny, doporučujeme je prát na 40 °C. Při jejich praní však nikdy nepoužívejte aviváž. Barvy si díky tomu zachovají svoji stálost, povrch určitou schopnost odpuzovat vodu a nečistoty a podušky polstru nebo podsedáku budou dlouho vypadat jako nové.

Povrchový materiál polstrů a podsedků z polyesteru

Pokud jsou polstry a sedáky vyrobeny z polyesterových materiálů, dejte si pozor. Všechny se totiž nedají vyprat. V případě, že si nejste jistí, raději je vyčistěte pouze v ruce. Doporučujeme povrch látky příliš energicky nedrhnout, ať se nenávratně nepoškodí. K čištění použijte jen šetrné čistící přípravky. Dejte na doporučení výrobce, použijte produktytomu určené nebo klasické mýdlo s jelenem.

Pozor na důkladné prosušení

Po vyčištění nebo vyprání polstrů a podušek je nechejte důkladně proschnout na vzdušném místě, ať se v nich netvoří plíseň. Schnutí dejte patřičný čas, aby důkladně proschla i výplň. Nedávejte je nikdy sušit do sušičky na prádlo. Jen tak prodloužíte jejich životnost a budou vám dlouho sloužit.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více