NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Novinky

Jarní údržba dřevěného zahradního nábytku

Dřevo je krásný a tradiční přírodní materiál, a pokud nechcete přistoupit na žádné imitace, dřevěný zahradní nábytek je krásný na pohled a příjemný na dotyk. Aby si však svůj poutavý vzhled dlouho zachoval a vydržel vám mnoho let, věnujte mu pravidelnou údržbu. Jaro je pro jeho vyčištění a renovace jako stvořené. Jak při přípravě venkovního nábytku na novou sezónu správně postupovat.

Odstraňte prach a nečistoty

Pokud byl dřevěný zahradní nábytek přes zimu uskladněn na suchém a čistém místě bez mrazu, údržba bude snadnější. Jestliže byl celou zimu venku, neopomeňte pečlivé odstranění prachu ze všech stran. Nábytek omyjte teplou vodou a saponátem. Pro odstranění silnější vrstvy špíny použijte vysokotlaký čistič a nábytek pak nechejte na slunci oschnout.

Kontrola zahradního nábytku

Zahradní nábytek čistěte pravidelně, hlavně na jaře. Během pylového období se na jeho povrchu usazuje vrstva žlutého pylu, který dřevo rychle zašpiní a za čas je jeho odstranění složité. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli vám venkovní nábytek ze dřeva nepopraskal okolo šroubů. K tomu dochází zejména v případě, že jste na podzim před zazimováním nábytku všechny šrouby nedotáhli. Do škvír pak snadno vnikne voda, která zamrzne, zvýší se její objem a dřevo se v okolí šroubů roztrhá.

Broušení, lakování a impregnace nábytku ze dřeva

Aby bylo přírodní dřevo chráněno před deštěm, kroupami, větrem a dalšími klimatickými vlivy, je třeba jej pravidelně ošetřovat. Pokud je povrch nábytku bez vad, stačí nábytek ošetřit ochranným bezbarvým lakem. Jestliže se lak či barva začaly odlupovat, celý povrch přebruste smirkovým papírem a naneste novou povrchovou úpravu. Dřevo doporučujeme nejprve ošetřit impregnací, která ho ochrání před nepříznivým počasím, houbami i dřevokazným hmyzem a pak teprve nanést kvalitní olej, lazuru nebo barvu. Tyto nátěry doporučujeme nanášet alespoň ve dvou vrstvách.

Exotický teak potřebuje pravidelnou dávku oleje

Venkovní zahradní nábytek z exotického teaku snese i zimu venku, na dešti, sněhu a mrazu, ale postupem času jeho dřevo šediví. Pokud chcete zachovat jeho nádhernou typickou medovou barvu, musíte ho pravidelně několikrát za sezonu napustit teakovým olejem. První olejovou lázeň mu dopřejte právě na jaře a před prvním posezením mu řádně dotáhněte všechny šrouby. Pokud budete zahradnímu nábytku dopřávat pravidelnou péči, odvděčí se vám dlouholetou životností.

Péče o nábytek v průběhu sezóny

Po celou sezónu je nábytek vystaven negativním vlivům, proto je stav nábytku nutné pravidelně kontrolovat a jeho povrch alespoň 1x za měsíc omývat. Abyste životnost stolů, židlí, křesel, laviček a lehátek prodloužili, sledujte předpověď počasí a v období silných bouřek uschovejte nábytek někam do zákrytu. Velmi záleží na kvalitě ošetřujících přípravků i jejich nanášení při povrchové úpravě.

Zahradní nábytek za výhodné ceny

Od zahradního nábytku až k doplňkům?

Každý kus zahradního nábytku má svůj účel a vždy je třeba si předem rozmyslet, k čemu, jak a kde jej budeme využívat. Chcete si pořídit kompletní zahradní posezení v praktickém setu, nebo si jen vybrat pár jednotlivých kousků? Venkovní nábytek na zahradu, balkon i terasu můžete různě kombinovat.

Zahradní stoly

Zahradní stoly jsou základem venkovního nábytku i nábytku na terasy a balkony. Mohou složit jako venkovní jídelní stůl, na deskové hry, nebo jen na odložení kávy, sklenky vína či knížky. Velké venkovní stoly i malé zahradní stolky si můžete pořídit samostatně i v setu, kde k sobě stoly i židle vzhledově ladí. Pokud máte málo místa, nebo se u vás občas sejde více hostů, volte skládací, rozkládací či stohovatelné varianty praktické i pro zimní skladování nábytku ve vnitřních prostorách.

Zahradní židle

Zahradní židle mívají různou podobu. Pro občasné využití se hodí spíše lehčí, skládací či stohovatelné židle, které lehce přenesete a snadno skladujete. Těžší židle z kovu a masivu jsou vhodné jako tradiční vybavení zahrady, kde mají své místo a nejsou určeny k častému přenášení. Pokud chcete využívat židle i jako příjemný prostředek k relaxaci, můžete zvolit jejich polohovatelné varianty.

Zahradní lavice

Zahradní lavice jsou častou variantou k velkým zahradním jídelním stolům, kde se využívají místo židlí a poskytují dostatek prostoru k sezení. Tam, kam se vejdou jen 2 židle vedle sebe, vám nabídne lavice klidně 3 až 4 místa k sezení. Venkovní lavice mohou zároveň nabídnout i úložný prostor k uschování zahradního nádobí, náčiní ke grilování, hraček nebo polstrů a dalších doplňků.  

Zahradní křesla

Zahradní křesla jsou spíše určeny k relaxaci a odpočinku a jsou pohodlnější než židle. Venkovní křesla mívají různou podobu, mohou být kovová, dřevěná i z umělého ratanu nebo v kombinaci materiálů v podobě dřeva, kovu, ratanu a textilu. Součástí jsou často měkké podsedáky a polštáře, které lze u nás dokoupit samostatně i v setu. Křesílka oproti židlím obvykle nebývají skládací, proto je třeba předem promyslet, kde je budete skladovat.

Zahradní pohovky

Zahradní pohovky se na terasách vyjímají opravdu skvěle a doslova vás lákají k odpočinku. Oblíbené jsou menší dvousedačky, které se vejdou kamkoliv. Pokud je u vás k dispozici velká terasa, na kterou se vejde celá velká rohová sedací souprava nebo ve tvaru U pro větší počet lidí, nemusíte se velikostí zahradní sedačky omezovat. Oblíbené jsou i designové ostrůvky a kruhové pohovky z části zastřešeny látkovým baldachýnem. Sedací soupravy bývají z umělého ratanu, dřeva a někdy i kovu.

Zahradní lehátka

Zahradní lehátka jsou ideální k bazénu, do zahrady, zimní zahrady i na terasu. K relaxaci slouží také oblíbené zahradní houpačky, které mohou mít plno podob. U lehátek je důležitá možnost polohování, obvykle se polohuje vrchní část. Dřevěná lehátka mívají velmi často polohovatelnou horní i spodní polovinu. Lehátka bývají z prodyšného materiálu, anebo doplněna komfortním polstrem. Pohodlí vám zajistí i područky a v letních měsících stříška pro příjemný stín.

Moderní zahrada s nábytkem od nás

Zahrada 2024? Zahrňte poutavé prvky!

V designovém světě roku 2024 se ve vnitřním i venkovním prostoru objevují originálně poutavé prvky, které vnášejí do prostředí vizuální zaujetí, estetickou hodnotu a emocionální zážitek. Zapojte do svých zahrad a okolí domů prvky kreativity, individuality a inovace i osobitý dynamický nádech.

Zaměření na solitérní prvky

Jedním z výrazných prvků, které architekti interiérů i exteriérů v roce 2024 budou hojně využívat, jsou designové akcenty, které se hned na první pohled stávají středobodem vaší pozornosti. Hojně k tomu využívají velmi inspirativní umělecká díla, originální doplňky, nekonvenční světelné zdroje a výrazné dekorativní objekty, které oživují prostor, respektují váš vkus a odkazují na vaše zájmy.

Dynamické barevné kombinace

Klíčovým prvkem se v zahradní architektuře stávají poutavě dynamické barevné kombinace a kontrasty. Nový hravý přístup k barevným odstínům otevírá prostor pro kreativitu a umí vytvářet unikátní vizuální dojmy. Velmi důležitou roli v poutavých exteriérech budou hrát různé textury a povrchy dřeva i textilních materiálů pro osobní vyjádření a prožívání nevšedních designových zážitků.

Kombinované textury látek a kresby dřeva

Kombinace jemných i hrubých látek, organických textur a luxusních materiálů přispívají k hmatatelnému a vizuálnímu bohatství v každém prostoru. Kombinace různých druhů, odstínů, textur a kreseb dřeva vytváří unikátní pastvu pro oči, jedinečný zážitek z dotyku a zároveň dodá prostoru osobitou hloubku. Ať už vsadíte na akácii, eukalyptus, teak, umělý ratan, kovové sestavy zahradního nábytku, nebo třeba kombinaci nerezu a teaku, výsledek bude fantastický.

Moderní technologie

Budoucnost patří moderním technologiím a interaktivním prvkům. Využívá je i zahradní design. Exteriér zdobí inteligentní osvětlení zahrad, teras, pergol, jezírek i bazénů, naprogramované otevírání i uzavírání, automatické závlahy a ventilace skleníků, audiovizuální systémy a další interaktivní prvky pro personalizaci prostoru a jeho přizpůsobení činnosti, denní době, náladě či potřebám. Poutavé prvky v designu pro rok 2024 kombinují vizuální umění, hravost s barvami i texturami a moderní technologie, které vytvoří prostředí plné individuality, kreativity a inspirace.

Modrá barva na zahradě je moderní

Nová barva roku 2024 Nova Blue

Sledujete aktuální a inovativní novinky v interiérovém i zahradním designu v roce 2024? Barvu roku 2024 s názvem Limitless v teplém pudrovém odstínu podobnému medu už jsme si představili. Benjamin Moore však představil pro rok 2024 také zcela novou barvu s názvem Blue Nova.

Nova Blue

Benjamin Moore z nadnárodní společnosti PPG představil pro rok 2024 novou barvu s názvem Blue Nova, která je jedinečným odstínem kombinujícím střední tóny modré a teplé podtónem fialové. Její všestrannost z ní činí ideální volbu pro různé prostory interiéru i exteriéru, kde může zdobit fasádu, rámy oken, dveře, zábradlí, ploty, polstery na zahradním nábytku a mnoho dalších doplňků.

Unikátní Blue Nova

Tuto barvu můžete použít k výmalbě stěn či zdí, na rámy oken i zárubně či plochu dveří, zábradlí i plotů, ale i jako barvu samotného nábytku. Nova Blue dodá každé místnosti i venkovnímu prostoru na zahradě dojem záhadné krásy a neutuchajícího klidu. Může být dominantní primární barvou na velkých plochách i sekundární či doplňkovou barvou na drobných dekoracích a různých doplňcích.

Tajuplná modř

Tak trochu mystický odstín modré bravy s jemným nádechem fialové je inspirován noční oblohou. Díky tomu tato barva vnáší do prostoru atmosféru hvězdné oblohy a vizuální vjem je provázený emocionálním zážitkem. V kombinaci s jinými odstíny barev a dekoracemi barva Nova Blue vytváří rozmanité formy atmosféry. Můžete tak docílit vzhledu moderní elegance i útulné pohody.

Vsaďte na trendy

Díky svému odvážnému přístupu k modrému odstínu protkanému teplými tóny fialové se Nova Blue stává v roce 2024 velmi trendy volbou. Benjamin Moore tak opakovaně přináší barvu, která není jen pouhým odstínem, ale vnáší do prostoru příběh, atmosféru, spiritualitu, nadčasovost, eleganci i pozitivní náladu. Může zdobit třeba vaše zahradní sestavy. Ať už jí využijete v maximální či minimální míře, Nova Blue vám umožní vyjádřit váš osobitý stylodvahou, originalitou a nestárnoucí elegancí.

Barevné trendy interiérů a exteriérů pro rok 2024

Nejtrendovější barvy v interiérovém designu pro rok 2024

Zajímá vás, jaké barvy se uvidíme na předních příčkách v žebříčku nejvíce trendy barev v interiérovém i exteriérovém designu v roce 2024? Pojďme se na ty v poslední době nejvíce oblíbené podívat blíže. Barvy představují fascinující aspekt našeho vizuálního vnímání světa. Které budou in v novém roce?

Barvy mají schopnost ovlivnit naše nálady a pocity, proto je důležité vědět, jak je rozeznávat a používat v interiéru, exteriéru, módě, umění a všude ve svém životě. Ať už jde o sladění barev ve vašem šatníku, výběru barev pro váš domov a jeho okolí, ve výtvarném tvoření či umění, porozumění barvám může výrazně ovlivnit naše vnímání reality. Objevte novinky barevného spektra pro rok 2024.

Cashmere

Kašmírová barva představuje pastelový odstín, který kombinuje jemné odstíny hnědé a šedé barvy s nádechem růžové nebo lila. Často se používá při navrhování oděvů, módních doplňků, v bytovém designu i v exteriérových návrzích. Příjemné odstíny přírodních barev zapadnou i do všech zahrad.

Taupe

Taupe je elegantní a neutrální barva, která vyvolává pocit elegance a diskrétnosti. Na barevném spektru ji najdeme mezi hnědou a šedou. Často se používá v interiérovém i exteriérovém designu a módních kolekcích, protože se velmi dobře kombinuje s mnoha dalšími barvami i přírodními odstíny.

Terracotta

Terakota je teplá, cihlově červená barva, která nám připomíná odstíny hliněných hrnců i zídky a stěny starých budov. Odstíny této barvy dodávají do vnitřního i venkovního prostředí pocit tepla a pohodlí. Odstíny terakoty se velmi často používají ve středomořském stylu a rustikálním designu.

Sage green

Šalvějová zelená je jemná, klidná a osvěžující barva, která připomíná zelenou barvu šalvějových listů s šedými tóny a s jakýmsi bílým filtrem na povrchu. Evokuje v nás přírodu a harmonii. Šalvějové odstíny se často používají při zařizování interiérů, na fasádách domů i v módním průmyslu.

Cobalt blue

Kobaltová modř představuje jasnou a intenzivní modrou barvu. Odstíny této unikátní barvy velkou měrou přitahují pozornost a vyvolává v nás pocity energie a vitality. Velmi často se používá v módním průmyslu, umění, interiéru i exteriéru, kde je symbolem neutuchající síly a sebevědomí.

Ať už dáte nový kabát fasádě domu, vaší pergole, zahradnímu nábytku nebo jeho polstrům a polštářům, nechte se inspirovat. I vaše interiéry a exteriéry mohou být trendy a jít s dobou.

Zahradní lehátko na zahradu

Zahradní lehátko do moderní a účelové zahrady

Zahradní lehátka patří k nejoblíbenějším doplňkům zahrad, teras, lodžií a balkonů, které jsou symbolem klidu a pohody, relaxace a komfortního odpočinku na čerstvém vzduchu. Jaké jsou výhody zahradních lehátek a čím je lze doplnit či nahradit?

Proč si pořídit zahradní lehátko

Bez ohledu na velikost zahrady či terasy jsou zahradní lehátka představitelem komfortu i stylu. Můžete si s nimi užívat slunečního svitu s oblíbenou knihou v ruce a užít si odpočinek a relax.

Kovová lehátka

Kovová lehátka se hodí do moderních exteriérů laděných do industriálního stylu s barevným spektrem v bílých, kovově šedých, antracitových, černých a béžových odstínech. Vynikají svou odolností a pevností. V letních dnech se mohou rozpálit a v zimě chladit, proto doporučujeme doplnit polstrování.

Lehátka z ratanu

Pružný materiál v podobě umělého ratanu slibuje pohodlné usazení a relaxaci. Ratanové lehátka zaujmou jemným designem i snadnou údržbou. Jsou velmi lehká, skladná a snadno přenosná tam, kam potřebujete.

Dřevěná lehátka

Nejpopulárnější variantou jsou dřevěná zahradní polohovací lehátka. Jejich obrovskou výhodou je odolnost a trvanlivost. Pevné dřevo vydrží skotačení dětí i působení venkovních vlivů. Dřevěná relaxační lehátka jsou krásným doplňkem zahrady s přírodním rustikálním vzhledem. Vypadají elegantně a nabízejí pohodlné posezení obzvláště v případě, že k nim přidáte hezké doplňky.

Dřevo je navíc termoizolační a hřejivý materiál příjemný na dotek. Díky různým druhům dřeva a povrchovým úpravám vás oslní jejich designová variabilita. Dřevěná lehátka jsou ekologickou volbou a díky polohovacímu mechanismu vám nabízejí mnoho způsobů využití a komfortního pohodlí. Snadno recyklovatelné dřevo se dá snadno opravit a natřít přesně podle vašich představ.

Houpací sítě a houpačky

K zahradním lehátkům můžete doplnit houpací síť a jednoduše ji zavěsit mezi dva stromy, případně na dřevěný stojan. Podobně se dá upevnit i zahradní houpačka. Oceníte i závěsné bavlněné neboli brazilské křeslo, které vám poskytne dostatek soukromí. Může být zavěšeno na stromě, je vhodným doplňkem každé terasy, zahradní pergoly a venkovního posezení a hodí se i do interiéru.

Polohovací venkovní lehátka jsou skvělou investicí, kterou na zahradě i terase vždy dokonale zúročíte. Získáte skvělé místo pro relaxaci a originální posezení pro své přátele i rodinu. Stačí si jen vybrat.

Dárkové poukazy na zahradní nábytek

Dárkový poukaz nejen na Vánoce

Vánoce se blíží mílovými kroky a společně s nimi přichází i velmi často nelehký výběr dárků pro naše blízké. Dárkovým poukazem na zahradní nábytek potěšíte každého majitele rodinného domu se zahradou či terasou, ale i malého bytu s balkónem. Radost budou mít i majitelé chat a chalup.

Darujte dárkový poukaz

Nevíte si rady s vánočním dárkem pro své blízké? Dárkové poukazy na nábytek na zahradu, terasu i balkon, pod pergolu i do altánu, nemusí být jen pozorností pod vánoční stromeček. Dárkový poukaz vám doslova vytrhne trn z paty, pokud se blíží narozeniny, svátek, výročí, ale i v době, kdy právě sháníte vhodný svatební dar, anebo v případě, že chcete jen někoho potěšit.

Vámi obdarovaný si z našeho širokého sortimentu pečlivě vybraných kvalitních sestav venkovního nábytku, zahradních křesel, lavic, zahradních sedaček, houpaček a doplňků jistě vybere. Využijte našich univerzálních dárkových voucherů, anebo nám napište a my vám vyrobíme voucher na vámi zvolenou částku. Můžete si jich objednat i víc ve vyšší hodnotě.

Jak nakoupit dárkový poukaz

Vyberte si požadovanou částku poukazu a vložte hodnotu do košíku jako standardní produkt. Pokud potřebujete jinou hodnotu poukazu, napište nám na info@zahradni-dreveny-nabytek.cz nebo nám zavolejte. Přejděte do košíku a pokračujte k dalšímu kroku. Každý poukaz má svůj unikátní kód, který musí být předložen při nákupu v prodejně nebo v e-shopu. Po odeslání objednávky vám na e-mail dorazí potvrzení objednávky. Poukaz vám zašleme emailem ve formátu PDF.

Pomůžeme s výběrem

Vámi obdarovaný si na e-shopu nebo u nás na prodejně v klidu a pohodě vybere zboží a vloží si ho do košíku a provede standardní nákup. Naše vzorková prodejna se nachází naproti autosalonu Nissan na Slezském Předměstí - směr Ostrava, Skladištní oblast. Při nákupu online do poznámky u fakturační a dodací adresy stačí uvést číslo dárkového poukazu. Podle čísla a hodnoty poukazu bude ve faktuře odečtena částka ve výši konkrétního dárkového poukazu. A pokud si vaši blízcí nebudou vědět rady s výběrem, rádi jim poradíme. Darujte radost nejen na Vánoce.

Nábytek z umělého nebo přírodního ratanu

Čím se liší umělý ratan od přírodního ratanu

Nevíte jaký je hlavní rozdíl mezi přírodním a umělým ratanem a jak o ně pečovat? Zahradní nábytek z umělého ratanu má spoustu výhod. Pro ratanový nábytek na zahradu je charakteristická vysoká odolnost a pevnost. Podívejte se, jak se o zahradní nábytek z ratanu starat, aby vám dlouho vydržel jako nový. Přinášíme vám snadné rady a tipy, jak pečovat o nábytek z umělého i přírodního ratanu.

Zahradní nábytek z přírodního ratanu

Nábytek z přírodního ratanu a proutí se vyrábí už po mnoho staletí. Znali jej už ve starém Egyptě. I když to asi na první pohled tak nevypadá, přírodní ratan je jedním z nejpevnějších přírodních materiálů. Rákosový ratan je silný, tvrdý a odolný. Tato liána rostoucí v jihovýchodní Asiilehké, ale za to pevné dřevo. Po speciální úpravě z něj vzniká přírodní ratan, ze kterého se vyrábějí zahradní i balkonové sety, piknikové košíky, stínidla na lampy, prostírání a mnoho dalších dekorací.

Péče a údržba přírodního ratanu

Venkovní ratanový nábytek má snadnou údržbu, přesto je ošetřování přírodního ratanu o něco složitější než toho umělého a kratší je také jeho životnost. Přírodní ratan totiž nemá rád velké množství vody. Je třeba pravidelně odstraňovat nečistoty pomocí prachovky nebo vysavače se speciálním kartáčem. Přischlé a odolné nečistoty stačí setřít navlhčeným hadrem a utřít do sucha.

Pokud je povrch ratanového nábytku zašlý a matný, aplikujte na něj transparentní lak, který mu dodá lesk na dalších pár let. Před zahájením sezóny mu na jaře namažte spoje vazelínou. Zamezíte tak vrzání, které způsobuje vysychání ratanu. Nikdy nenechávejte přírodní ratanový nábytek u radiátorů a zdrojů tepla. Vysoké teploty totiž urychlují vysychání a praskání přírodního ratanu.

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Venkovní nábytek z umělého ratanu je vizuálně velmi podobný tomu z přírodního ratanu. Vlákna umělého ratanu jsou vyrobena z vysoce kvalitního polyethylenu a jejich vzájemným splétáním vzniká nábytek z umělého ratanu, který je mnohem odolnější než ten z přírodního ratanu.

Polyethylen neboli PE je druh thermoplastu, který vzniká polymerací ethenu metodou vstřikování nebo vytlačování. Výrobky z něj jsou prověřeny už od roku 1898, kdy tento materiál vznikl. Z umělého ratanu se vyrábějí především pohovky, křesla, konferenční stolky i krásné venkovní jídelní sety zahrnující stoly a židle či lavice. Krásná jsou i lehátka nebo polohovací či závěsná křesla.

Péče a údržba umělého ratanu

Největší výhodou umělého ratanu je jeho bezúdržbovost. Venkovní nábytek z umělého ratanu totiž nevyžaduje žádnou speciální péči. Stačí dbát na čistotu, která prodlužuje životnost. Prach a pyl stačí vysát vysavačem a pak nábytek jen otřít hadříkem s vlažnou vodou. Umělý ratan klidně můžete i postříkat venkovní hadicí a omýt jemným saponátem. Nábytek z umělého ratanu je pružný, má nízkou hmotnost, navíc vyniká odolností vůči změnám teplot, slunci i UV záření a barvy neblednou.

Jak chránit zahradní nábytek před deštěm

Zahradní nábytek je krásným doplňkem všech zahrad, balkonů, teras i každého venkovního prostoru, kterému dodává útulný styl a příjemné pohodlí. Může však být náchylný k poškození různými okolními vlivy, zejména častým deštěm. Bez řádné ochrany může zahradní nábytek rychle vyblednout, oprýskat a poškodit se. Podívejte se na pár způsobů, jak zahradní nábytek chránit.

Vodotěsné potahy na zahradní nábytek

Jedním z nejefektivnějších a nejsnazších způsobů, jak ochránit zahradní nábytek před deštěm, je investovat do vodotěsných potahů na venkovní nábytek. Tyto krycí plachty, obaly a kryty jsou speciálně navrženy tak, aby ho dostatečně chránily před vlhkostí. Pro zajištění maximální ochrany se zaměřte na potahy vyrobené z vysoce kvalitních a odolných materiálů, které na váš zahradní nábytek velmi dobře padnou. Díky stahovací šňůře vodotěsné plachty neodnese ani silný vítr.

Používejte vosk a olej na nábytek

Vosk na nábytek je dalším skvělým způsobem při ochraně zahradního nábytku před deštěm. Pomůže odpuzovat vlhkost a současně zabrání pronikání vody do povrchu nábytku. Aplikace vosku na nábytek je snadná, jen je třeba dodržet pokyny od výrobce. Navoskovaný povrch déle vydrží a má větší odolnost. Vosky na venkovní dřevěný zahradní nábytek mohou být tekuté, pastové nebo zformované do praktických tyčinek. Oleje jsou vhodné pro evropské i exotické dřeviny. Rychle se vpijí do dřeva, chrání ho před UV zářením i nepřízní počasí. Nehodí se jen na lakované povrchy.

Skladujte venkovní nábytek v interiéru či pod střechou

Pokud je to pro vás možné, skladujte zahradní nábytek v době silného deště nebo v době, kdy víte, že ho nebudete delší dobu používat uvnitř v suchém interiéru. Tím ho nejlépe ochráníte před vlhkostí a zabráníte jeho poškození. Pokud nemáte prostor pro uskladnění nábytku v suché místnosti někde uvnitř domu, zvažte jeho umístění pod krytou pergolu, do altánu, pod markýzu nebo pod zastřešenou terasu. Jeho umístěním pod střechu značně prodloužíte životnost nábytku do exteriéru.

Udržujte zahradní nábytek v čistotě a suchu

Pravidelné čištění a údržba zahradního nábytku vám pomohou váš zahradní nábytek lépe ochránit. Nezapomeňte nábytek pravidelně čistit jemným čisticím prostředkem a teplou vodou a poté ho vždy nechte pořádně proschnout venku na slunci a větru. Tímto zabráníte možnému hromadění nečistot a zažírání špíny do povrchu, což může způsobit ještě větší náchylnost nábytku k poškození.

Využívejte zahradní úložné boxy

Pokud použijete zahradní úložný box, do kterého před deštěm uschováte všechny deky, polstery a polštáře, uchráníte je tak před vlhkostí a možnému vzniku plísní. Přispěje tím k jejich dlouhé životnosti a pěknému vzhledu. Investujte do voděodolných a vodotěsných potahů a udržujte je v čistotě a v suchu. Díky naším radám vám zahradní nábytek i podušky vydrží ve skvělé formě po mnoho let.

Jak vybrat zahradní židli a křeslo

Jak vybrat zahradní židli a křeslo

Zahradní židle a křesla jsou nepostradatelnou součástí každé zahrady. Pokud si potrpíte na design a přírodní materiály, sáhněte po dřevěné zahradní židli. Pro snadnou manipulaci i údržbu můžete zvolit ratanové židle a křesla. Kovové a hliníkové židle zase oceníte především pro jejich stabilitu a pevnost.

Využití, hmotnost i skladnost

Pro přesouvání či převoz během cestování bude pro vás důležitá skladnost a nízká hmotnost. Umělý ratan je lehký a snadno se udržuje. Židle i křesla mohou být skládací, polohovací i stohovatelné. Pro posezení u domu mohou být stabilnější, těžší a bytelnější. Zvolit můžete židle z teaku, eukalyptu i akácie. Pokud dáte přednost větší odolnosti a povětrnostním vlivům poslouží vám lépe kovové židle.

Vyberte vhodné rozměry

Výška většiny židlí se pohybuje kolem 80 cm. Důležitý je především opěrák, který poskytuje dostatečnou oporu pro záda. Při výběru zahradní židle vycházejte z výšky stolu a výšku židlí porovnejte s těmi, které již máte doma. Musí se vám sedět pohodlně. Křesla jsou tradičně nižší, ale i širší a zaměřená na maximální komfort. Šířka se pohybuje od 50 cm přes 70 a více cm.

Nosnost židlí a křesel

Při výběru myslete na to, že některé vaše návštěvy mohou vážit mnohem více než vy a členové vaší rodiny. Nosnost do 100 kg pak nemusí stačit. S kvalitnějším materiálem nosnost židlí a křesel roste a může dosahovat v případě kovu nebo exotického dřeva i několik stovek kg.

Kvalita zpracování

Pokud chcete, aby vám zahradní nábytek dlouho vydržel, sledujte i kvalitu zpracování. Naše dřevěné a kovové varianty mají perfektní zpracování a stejnoměrná vrstva laku zaručuje, že vám bude zahradní nábytek dlouho dobře sloužit. Pokud jsou na židli nebo křesle sváry, jsou zabroušené. Každý materiál vyžaduje trochu jinou péči. Pravidelně kontrolujte, zda jsou šrouby a vruty stále utaženy, mají zapuštěné hlavy a neprotáčejí se. Skladování židlí mimo sezónu by mělo být především v suchu.

Konstrukce a její odolnost

Pokud budou vaše židle i křesla často vystavena dešti a větru, volte co nejodolnější materiály, jako jsou exotické dřeviny, kov či umělý ratan. Pokud budou mimo sezónu židle a křesla odpočívat v garáži nebo zahradním domku, je třeba myslet i na to, že tam budou uskladněny i další věci. Řešením jsou skládací nebo stohovatelné židle, křesla či lavice a speciální ochranný obal.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více