NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Zahradní slunečník pro vaši zahradu

Vybíráte si slunečník? Nezapomínejte na důležité faktory

Při výběru nového slunečníku je třeba myslet na několik zásadních parametrů, správně ho instalovat a také o něj správně pečovat. Jen tak vám slunečník neuletí a nepoškodí se. Dejte přednost kvalitě.

V horkých letních dnech nám slunečník svým stínem poskytne ochranu před ostrými slunečními paprsky a nabízí nám skutečnou úlevu. Skvěle poslouží na zahradě, na terase i na balkoně. Přemístit ho můžete nad dětské pískoviště, bazén, jídelní stůl či posezení na zahradě i k oblíbenému křeslu.

Konstrukce slunečníku je základ

Než si slunečník pořídíte, je třeba si promyslet, jak ho chcete používat. Zásadní je jeho stabilita a u slunečníků větších rozměrů to platí dvojnásob. Kvalitní konstrukce by proto měla být z kovu nebo dřeva. U levnějších variant se můžete setkat s kloubem pro naklánění z plastu, který dlouho nevydrží. Stabilní musí být i podstavec či stojan. Konstrukce z ocelových trubek má být ošetřena proti rzi.

Podstavec nebo stojan

Dobré ukotvení slunečníku je zásadní. Kvalitní stojan může být kovový či ocelový, kde je velká plocha kovu velmi trvanlivá a estetická. Je třeba ji zatížit betonovými nebo kamennými dlaždicemi či kameny. K zatížení křížové základny slunečníku je vhodné dokoupit 4 závaží. V dnešní sobě jsou však stabilní, kvalitní a dobře využitelné i plastové základny. Plní se vodou nebo pískem a liší se kvalitou zpracování. Stojan může být i betonový, ale ten se pak obtížně přemísťuje. Podstavce z kamene vypadají luxusně a vydrží téměř neomezeně. Manipulace při přesunu slunečníku je však obtížnější.

Kvalitní potah

Aby slunečník dobře stínil, hezky vypadal a odolal i dešti, na potahy se používají tkaniny z polyesteru s bavlnou, laminované tkaniny nebo impregnované textilie, které odolávají dešti. Pevná kombinace textilie a lamina zase zajistí stálý tvar. Nejčastěji jde o bavlnu a polyester. Pestrobarevná provedení vyniknou na menších slunečnících, nejpřirozenější je však barva potahu ladící s okolním prostředím.

Tvar slunečníku

Slunečníky bývají kruhové, velmi atraktivní jsou čtvercové či obdélníkové, které lépe sedí na balkony a terasy. Liší se i postavení nosné tyče s ohledem na stínicí střechu. Tyč je ve středu nebo z boku, kdy se pod slunečník lépe umísťuje třeba stůl a posezení. Snadné nastavení umožní teleskopická tyč či nastavitelné rameno, které umožní přesnější stínění při naklápění střechy v určitých úhlech nebo její otáčení kolem dokola až o 360 stupňů. Na zastínění větší plochy je vhodný i zahradní altán.

Jak slunečníky udržovat a čistit

Slunečníky je třeba pravidelně udržovat v čistotě. Obvykle je stačí osprchovat vlažnou vodou. Když hodně prší nebo fouká vítr, měli byste střechu slunečníku stáhnout, jinak se zbytečně opotřebovává. K větší odolnosti textilie přispívají i speciální zátěry, které mohou být například z teflonu, přesto nedoporučujeme nechávat slunečníky rozevřené při silném dešti či větru.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více