NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Nábytek z umělého nebo přírodního ratanu

Čím se liší umělý ratan od přírodního ratanu

Nevíte jaký je hlavní rozdíl mezi přírodním a umělým ratanem a jak o ně pečovat? Zahradní nábytek z umělého ratanu má spoustu výhod. Pro ratanový nábytek na zahradu je charakteristická vysoká odolnost a pevnost. Podívejte se, jak se o zahradní nábytek z ratanu starat, aby vám dlouho vydržel jako nový. Přinášíme vám snadné rady a tipy, jak pečovat o nábytek z umělého i přírodního ratanu.

Zahradní nábytek z přírodního ratanu

Nábytek z přírodního ratanu a proutí se vyrábí už po mnoho staletí. Znali jej už ve starém Egyptě. I když to asi na první pohled tak nevypadá, přírodní ratan je jedním z nejpevnějších přírodních materiálů. Rákosový ratan je silný, tvrdý a odolný. Tato liána rostoucí v jihovýchodní Asiilehké, ale za to pevné dřevo. Po speciální úpravě z něj vzniká přírodní ratan, ze kterého se vyrábějí zahradní i balkonové sety, piknikové košíky, stínidla na lampy, prostírání a mnoho dalších dekorací.

Péče a údržba přírodního ratanu

Venkovní ratanový nábytek má snadnou údržbu, přesto je ošetřování přírodního ratanu o něco složitější než toho umělého a kratší je také jeho životnost. Přírodní ratan totiž nemá rád velké množství vody. Je třeba pravidelně odstraňovat nečistoty pomocí prachovky nebo vysavače se speciálním kartáčem. Přischlé a odolné nečistoty stačí setřít navlhčeným hadrem a utřít do sucha.

Pokud je povrch ratanového nábytku zašlý a matný, aplikujte na něj transparentní lak, který mu dodá lesk na dalších pár let. Před zahájením sezóny mu na jaře namažte spoje vazelínou. Zamezíte tak vrzání, které způsobuje vysychání ratanu. Nikdy nenechávejte přírodní ratanový nábytek u radiátorů a zdrojů tepla. Vysoké teploty totiž urychlují vysychání a praskání přírodního ratanu.

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Venkovní nábytek z umělého ratanu je vizuálně velmi podobný tomu z přírodního ratanu. Vlákna umělého ratanu jsou vyrobena z vysoce kvalitního polyethylenu a jejich vzájemným splétáním vzniká nábytek z umělého ratanu, který je mnohem odolnější než ten z přírodního ratanu.

Polyethylen neboli PE je druh thermoplastu, který vzniká polymerací ethenu metodou vstřikování nebo vytlačování. Výrobky z něj jsou prověřeny už od roku 1898, kdy tento materiál vznikl. Z umělého ratanu se vyrábějí především pohovky, křesla, konferenční stolky i krásné venkovní jídelní sety zahrnující stoly a židle či lavice. Krásná jsou i lehátka nebo polohovací či závěsná křesla.

Péče a údržba umělého ratanu

Největší výhodou umělého ratanu je jeho bezúdržbovost. Venkovní nábytek z umělého ratanu totiž nevyžaduje žádnou speciální péči. Stačí dbát na čistotu, která prodlužuje životnost. Prach a pyl stačí vysát vysavačem a pak nábytek jen otřít hadříkem s vlažnou vodou. Umělý ratan klidně můžete i postříkat venkovní hadicí a omýt jemným saponátem. Nábytek z umělého ratanu je pružný, má nízkou hmotnost, navíc vyniká odolností vůči změnám teplot, slunci i UV záření a barvy neblednou.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více