NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Jarní údržba dřevěného zahradního nábytku

Dřevo je krásný a tradiční přírodní materiál, a pokud nechcete přistoupit na žádné imitace, dřevěný zahradní nábytek je krásný na pohled a příjemný na dotyk. Aby si však svůj poutavý vzhled dlouho zachoval a vydržel vám mnoho let, věnujte mu pravidelnou údržbu. Jaro je pro jeho vyčištění a renovace jako stvořené. Jak při přípravě venkovního nábytku na novou sezónu správně postupovat.

Odstraňte prach a nečistoty

Pokud byl dřevěný zahradní nábytek přes zimu uskladněn na suchém a čistém místě bez mrazu, údržba bude snadnější. Jestliže byl celou zimu venku, neopomeňte pečlivé odstranění prachu ze všech stran. Nábytek omyjte teplou vodou a saponátem. Pro odstranění silnější vrstvy špíny použijte vysokotlaký čistič a nábytek pak nechejte na slunci oschnout.

Kontrola zahradního nábytku

Zahradní nábytek čistěte pravidelně, hlavně na jaře. Během pylového období se na jeho povrchu usazuje vrstva žlutého pylu, který dřevo rychle zašpiní a za čas je jeho odstranění složité. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli vám venkovní nábytek ze dřeva nepopraskal okolo šroubů. K tomu dochází zejména v případě, že jste na podzim před zazimováním nábytku všechny šrouby nedotáhli. Do škvír pak snadno vnikne voda, která zamrzne, zvýší se její objem a dřevo se v okolí šroubů roztrhá.

Broušení, lakování a impregnace nábytku ze dřeva

Aby bylo přírodní dřevo chráněno před deštěm, kroupami, větrem a dalšími klimatickými vlivy, je třeba jej pravidelně ošetřovat. Pokud je povrch nábytku bez vad, stačí nábytek ošetřit ochranným bezbarvým lakem. Jestliže se lak či barva začaly odlupovat, celý povrch přebruste smirkovým papírem a naneste novou povrchovou úpravu. Dřevo doporučujeme nejprve ošetřit impregnací, která ho ochrání před nepříznivým počasím, houbami i dřevokazným hmyzem a pak teprve nanést kvalitní olej, lazuru nebo barvu. Tyto nátěry doporučujeme nanášet alespoň ve dvou vrstvách.

Exotický teak potřebuje pravidelnou dávku oleje

Venkovní zahradní nábytek z exotického teaku snese i zimu venku, na dešti, sněhu a mrazu, ale postupem času jeho dřevo šediví. Pokud chcete zachovat jeho nádhernou typickou medovou barvu, musíte ho pravidelně několikrát za sezonu napustit teakovým olejem. První olejovou lázeň mu dopřejte právě na jaře a před prvním posezením mu řádně dotáhněte všechny šrouby. Pokud budete zahradnímu nábytku dopřávat pravidelnou péči, odvděčí se vám dlouholetou životností.

Péče o nábytek v průběhu sezóny

Po celou sezónu je nábytek vystaven negativním vlivům, proto je stav nábytku nutné pravidelně kontrolovat a jeho povrch alespoň 1x za měsíc omývat. Abyste životnost stolů, židlí, křesel, laviček a lehátek prodloužili, sledujte předpověď počasí a v období silných bouřek uschovejte nábytek někam do zákrytu. Velmi záleží na kvalitě ošetřujících přípravků i jejich nanášení při povrchové úpravě.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více